1. Algorytm znoszenia ograniczeń

Poprzez rysunek neurograficzny można dotrzeć do najgłębszych warstw psychiki i tam to ograniczenie usunąć i stworzyć nową rzeczywistość.

Im częściej szablon określonego zachowania jest odtwarzany w życiu, tym mniej nad nim się zastanawiamy. Tym bardziej podejmowanie decyzji w określonej sytuacji staje się automatyczne i pozbawione refleksji. W czasie wykonywania określonych czynności, w mózgu tworzą się połączenia neuronowe, które są aktywowane za każdym razem, gdy te same czynności wykonujemy. W podobnych sytuacjach te połączenia są również aktywowane, wywołując w nas znajome odczucia, wrażenia i reakcje. Dlatego, jeśli w życiu, pomimo starań, nie zachodzą pożądane zmiany, trzeba zmienić swoje wrażenia w stosunku do przeszłych doświadczeń, a wyuczone wzorce zachowań i reakcji emocjonalnych porzucić. Należy porzucić  stereotypy myślenia i pozbyć się wewnętrznych ograniczeń.

A co jeśli w przeszłości dana osoba nie miała pozytywnych wrażeń, które teraz są ważne dla wykonania określonego zadania. Załóżmy, że tworząc określony projekt, rozpoczynając działanie potrzebne są poszczególne kroki, których dana osoba, nie zna, bo nie ma wyuczonych… Co dalej? Trzeba przejść nauki zachowań i do modelowania przyszłej, lepszej rzeczywistości.

Na modelowanie tej nowej, innej rzeczywistość pozwala rysunek – technika neurografiki, która tworzy nowe połączenia i nowe szablony, wzorce w mózgu, pozwalając szybko wyjść poza ramy stereotypowego myślenia. Pomaga w inny sposób podejść do problemu, bardziej w sposób intuicyjno-zmysłowy, irracjonalny, co prowadzi do nieoczekiwanych odkryć, nowych rozwiązań i zmian wewnętrznych, a następnie zewnętrznych. W neurografii nie ma obrazów znanych naszej świadomości (ryby, kwiaty…), a jedynie abstrakcyjne figury i linie rysowane według pewnych reguł.

Twórca naeurografii – Pavel Piskariev instruuje w jaki sposób można zacząć tworzyć swój świat.

 • Przygotuj czarny marker i kartkę.
 • Wzbudź intencję, z jaką zamierzasz pracować – określ temat. Pamiętaj o skojarzeniach związanych z tematem. Zamknij na chwilę oczy i poczuj temat. Wyobraź sobie, jak wygląda twój obraz.
 • Zacznij oddychać. Uspokój się i poczuj emocje związane z tematem.
 • Twoją rękę zalewa energia, która jest powiązana z tematem, a twe ciało jest gotowe do wykonania ruchu. Emocje wzbierają… 5, 4, 3, 2, 1 – start! Nr 1
 • Narysuj markerem energię zgromadzoną w dłoni. Wykonaj w dowolnym kierunku ruch, linię. Nie poddawaj analizie. Niczego nie oczekuj.
 • Niektóre osoby interpretują ten ruch – rysunek jako spontaniczne linie. To nie jest spontaniczny rysunek! Spontaniczny nie wymaga świadomości i wykonuje się łatwo. Tymczasem prowadzenie linii jest procesem świadomym, wymagającym wysiłku.
 • Następnie, gdy już wyrzuciłeś w formie linii swe emocje związane z tematem, zaokrąglij, załagodź wszystkich rogi, powstałe na skrzyżowaniach linii, wszystkie kąty, jakie pojawiają się na skrzyżowaniach. W ten sposób powoli powoli napięcia, a pojawia się ulga. Nr 2
 • Rysuj linie przechodzące przez stronę, w ten sposób integrujesz powstały rysunek z tłem. Powstałe napięcia zostają powoli rozproszone. Zaczynasz tworzyć swoją nową sytuację, nowe przekonania, nowy wzór. Powstałe nowe kąty i przecięcia linii należy łagodzić, zaokrąglać. Na nowych liniach prostych prowadź linie neurograficzne, które na żadnym innym odcinku się nie powtarzają. Nr 3
 • Jak już zintegrowałeś rysunek i stwierdzasz, że dość nowych linii, czas na wprowadzenie nowej energii poprzez kolorowanie. Możesz dobierać barwy intuicyjnie, pamiętając jednak o dopasowaniu koloru, o łączeniu komplementarnych barw. Jeden kolor może łagodnie przechodzić w drugi. Możesz tworzyć gradienty, faktury, itp. Nr 4
 • Jeśli uważasz, że nowy obraz sytuacji jest zakończony, przyjrzyj się nowo powstałym figurom, kształtom, które możesz wzmocnić i pogrubić linią neurograficzną za pomocą czarnego markeru. Nr 5
 • Przyjrzyj się ponownie nowemu obrazowi. Możesz go odwrócić i zauważyć być może inne elementy czy inną perspektywę. Poczuj w ciele nową sytuację. Zapytaj intuicji, czy proces jest zakończony.  

Kochani, zapraszam Was do skorzystania z kursu u Natalii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *